Olejki eteryczne kontra olejki zapachowe

Czasami można się zastanawiać, dlaczego niektórzy producenci kosmetyków, w tym my, narzucają sobie rygor niestosowania pewnych składników, w naszym przypadku są to zapachowe olejki syntetyczne. Możecie pomyśleć, bzdura, po co się ograniczać do kilkudziesięciu olejków eterycznych, skoro przemysł perfumeryjny rozwinął się na tyle, że obecnie możemy otrzymać zapach czekolady, świeżo upranej bawełny, czy piżma.

Dostęp do syntetycznych aromatów i ich zastosowanie niosą oczywiście wiele korzyści dla producentów i konsumentów- takie kompozycje są tanie, stabilne, w pełni powtarzalne, a użytkownicy kosmetyków mogą wybierać wśród przeróżnych zapachów, których odpowiedników nie ma w świecie olejków eterycznych. Bo wiecie, olejek do brody o zapachu chemicznych cytrusów może i jest super, bo nowoczesny, aldehydowy, świeży. Ale zdajecie sobie sprawę, że taki zapach do niczego się nie przydaje naszej skórze?

Jedni uważają, że syntetyczne jest lepsze, zapach utrzymuje się dłużej, cena produktu jest niższa, bo niższe są koszty produkcji, a sam kosmetyk może mniej uczulać, niż ten z olejkami eterycznymi. W dzisiejszych czasach niestety może uczulić wszystko, nagle może pojawić się uczulenie na kota, z którym żyje się kilkanaście lat, może uczulić proszek do prania, a nawet kosmetyk hipoalergiczny. Pamiętajcie, hipoalergiczny nie znaczy, że nie uczula. Znaczy tyle, że szansa na pojawienie się uczulenia jest mniejsza, niż w przypadku standardowych kosmetyków. To taka dygresja, bo coraz częściej słyszy się, że ktoś jest na coś uczulony, a prawda jest taka, że uczulić może absolutnie wszystko, nawet (a czasami zwłaszcza) naturalne surowce.

No dobrze, zastanawiacie się dlaczego w takim razie wybraliśmy olejki eteryczne, skoro także mogą uczulić, a ich oferta jest mocno ograniczona? Odpowiedź jest prosta- olejki eteryczne są niezastąpione i wszechstronne, a olejki zapachowe po prostu ładnie pachną.

Olejki eteryczne:
-działają jak składniki aktywne

-pobudzają syntezę kolagenu

-działają antybakteryjnie

-przeciwgrzybiczo

-antyutleniająco

-aromaterapeutycznie

-odżywczo i łagodząco

-przeciwzapalnie i przeciwświądowo

-stymulują mikrokrążenie, wzmacniają naczynia włosowate, działają przeciwzmarszczkowo i przeciwcellulitowo

Oczywiście powyższe cechy są charakterystyczne dla różnych olejków, a wymieniliśmy jedynie przegląd najróżniejszych właściwości, które wykazują olejki eteryczne. Jak widzicie olejki eteryczne pełnią wiele funkcji, wpływają na nasz umysł, skórę, a w formułach kosmetyków pełnią także funkcję konserwantów.

Szereg właściwości, które niosą za sobą olejki eteryczne, jest po prostu nie do podrobienia.

A Wy lubicie olejki eteryczne? Mamy nadzieję, że tak, bo wkrótce pojawi się cała grupa wpisów na temat różnych grup olejków, z podziałem na olejki kwiatowe, korzenne, drzewne, cytrusowe, leśne i ziołowe. Znajdziecie tam właściwości olejków zawartych w naszych kosmetykach, z podziałem na cechy jako składniki aktywne i aromaterapeutyczny wpływ na nasz umysł.

 

 

Pozostaw komentarz